2017 Iowa’s Biggest Big Buck Contest Results

ARCHERY TYPICAL
1st Place — Shawn Hornberg – Boone (186 0/8)
2nd Place — Cory Wolf – North Liberty (185 0/8)
3rd Place — Terry Danielson – Redfield (179 1/8)
4th Place — Clayton Braddock – Lamoni (178 3/8)
5th Place — Markus Moore – Griswold (175 3/8)

2nd Place

3rd Place

4th Place

5th Place
ARCHERY NON-TYPICAL
1st Place — Deric Sieck – Fayette (282 4/8)
2nd Place — Derrick Williams – Center Point (217 3/8)
3rd Place — Jim Klepper – West Bend (215 3/8)
4th Place — Kevin Kruse – Redfield (196 4/8)
5th Place — Chris Anderson – Adel (191 2/8)

2nd Place

3rd Place

4th Place

5th Place
FIREARM TYPICAL
1st Place — Mark McGowan – Solon (179 2/8)
2nd Place — Dean Wentworth – Cresco (176 7/8)
3rd Place — Jesse Black – Salix (176 3/8)
4th Place — Mark Owens – Homestead (175 0/8)
5th Place — Andy Barrett – Clinton (172 2/8)

2nd Place

3rd Place

4th Place

5th Place
FIREARM NON-TYPICAL
1st Place — Cody Van Fleet – Cedar Rapids (206 0/8)
2nd Place — Dalton Hicks – North Liberty (203 4/8)
3rd Place — Sam Halverson – Coon Rapids (200 0/8)
4th Place — Collin DeBruin – Oskaloosa (186 2/8)
5th Place — Shane Haffner – Corning (185 4/8)

2nd Place

3rd Place

4th Place

5th Place
MUZZLELOADER TYPICAL
1st Place — Cole Jamison – Anamosa (183 1/8)
2nd Place — Kevin Neal – Nodaway (179 1/8)
3rd Place — Jesse Randall – Boone (168 6/8)


2nd Place

3rd Place
MUZZLELOADER NON-TYPICAL
1st Place — Chance Homer – Argyle (185 4/8)
2nd Place — Mike Doornenbal – Madrid (167 2/8)
3rd Place — Cody Anderson – Murray (146 0/8)


2nd Place

3rd Place
LADIES ARCHERY TYPICAL
1st Place — Denise Buddenberg – Decorah (165 5/8)
2nd Place — Jaime Brecount – Argyle (143 3/8)
3rd Place — Danielle Sweeney – Madrid (115 2/8)


2nd Place

3rd Place
LADIES ARCHERY NON-TYPICAL
1st Place — Laura Duey – Albia (199 1/8)
2nd Place — Savanah Edwards – Dakota City (189 7/8)

LADIES FIREARM TYPICAL
1st Place — Emily Baker – Coon Rapids (165 0/8)
2nd Place — Savannah Smith – Crescent (158 2/8)
3rd Place — Cori Powders – Seymour (155 7/8)


2nd Place

3rd Place
LADIES FIREARM NON-TYPICAL
1st Place — Jamie Votrobeck – Loviia (190 3/8)
2nd Place — Wanda Lindsey – Van Wert (172 1/8)
3rd Place — Steph Stagter – Knoxville (154 5/8)


2nd Place

3rd Place
CROSSBOW TYPICAL
1st Place — Austin Pontier – St. Charles (194 1/8)
2nd Place — Aaron Vance – Des Moines (174 7/8)
3rd Place — Ron Smith – Davenport (146 3/8)


2nd Place

3rd Place
CROSSBOW NON-TYPICAL
1st Place — Jon Henson – Carroll (215 6/8)
2nd Place — Daron Dudley – Central City (213 2/8)
3rd Place — Jim Johnson – Des Moines (190 5/8)


2nd Place

3rd Place
HISTORICAL TYPICAL
1st Place — Doug Gifford – Carroll (182 5/8)
2nd Place — Douglas Clark – Zearing (163 0/8)
3rd Place — Chad Hanchett – Deep River (163 0/8)


2nd Place

3rd Place
HISTORICAL NON-TYPICAL
1st Place — Bradley Messenger – Keota (198 1/8)
2nd Place — Andy Hodges- Decatur (178 7/8)
3rd Place — Joey Rutledge – Afton (169 4/8)


2nd Place

3rd Place
YOUTH FIREARM TYPICAL
1st Place — Rhys Land – Sumner (161 7/8)
2nd Place — Emily Hanna – Fairfield (157 4/8)
3rd Place — Jake Nichols – Colfax (152 1/8)


2nd

3rd Place
YOUTH FIREARM NON-TYPICAL
1st Place — Izzy Jones – Washington (192 7/8)
2nd Place — Alyssa Parker – Ankeny (181 3/8)
3rd Place — Cannon Roberson – Indianola (173 3/8)


2nd Place

3rd Place
YOUTH ARCHERY TYPICAL
1st Place — Silas Klyn – Harvey (164 5/8)
2nd Place — Michael Spoonholtz – Des Moines (154 5/8)
3rd Place — Jacob Alexander – Eldridge (147 4/8)


2nd Place

3rd Place
YOUTH ARCHERY NON-TYPICAL
1st Place — Tyler Knott – Blakesburg (222 2/8)
2nd Place — Thomas Payne – Earlham (166 4/8)